Legitymacja podpułkownika Adama Śmiałowskiego
Poniżej zdjęcie legitymacji należącej do podpułkownika Adama Śmiałowskiego, uprawniającej do zniżkowej opłaty za przejazd koleją. Dokument zdaje się błahy, ale osoba mnie zaciekawiła, bo to w końcu przedwojenny podpułkownik.
Sięgnąłem do jego teczki personalnej w CAW, żeby dowiedzieć się więcej.
Adam Śmiałowski urodził się 24 sierpnia 1873 r. w Witkowicach, powiat Biała (Galicja). Był żonatym katolikiem, miał jedną córkę. Ukończył osiem klas gimnazjum w Jarosławiu. Znał niemiecki, chorwacki i włoski. Był myśliwym.
Karierę wojskową rozpoczął w 1894 r. w 11 pułku artylerii polowej armii Austo-Węgier. Jako austrowęgierski jednoroczny ochotnik zdał egzamin oficerski we wrześniu w 1895 r. W 1900 r. mianowany porucznikiem i przeniesiony do 1 Pułku Ułanów armii austrowęgierskiej. Absolwent szkoły telegraficznej w Tuln w 1902 r. Był nauczycielem strzelania w szkole strzelniczej (Armeeschiesschule) w Bruck /a.L. Od 1914 r. był sędzią w sądzie dywizyjnym w Wiedniu. Karierę wojskową w Armii Austro-Węgierskiej zakończył w stopniu majora.
Do Wojska Polskiego wstąpił 1 listopada 1918 r., jako major kawalerii, jako Dowódca Powiatu Wojskowego w Wadowicach.
Od 1 kwietnia 1919 r. do 30 czerwca 1919 r. zastępca Dowódcy Okręgu Wojskowego i Dowódcy Garnizonu w Wadowicach. Brał aktywny udział w formowaniu 12 Pułku Piechoty w Wadowicach.
Od 1 lipca 1919 r. był Prezesem komisji remontowej w Wadowicach, a od 1 sierpnia komisji remontowej w niedalekim Cieszynie.
Od 10 maja do 20 czerwca 1920 r. był członkiem Komisji Remontowej VII Armii w Wilnie, później, już jako podpułkownik został Prezesem takiej samej komisji w Krakowie.
Jedna ze stron legitymacji: