ppłk. Adam Śmiałowski

Legitymacja podpułkownika Adama Śmiałowskiego

Poniżej zdjęcie legitymacji należącej do podpułkownika Adama Śmiałowskiego, uprawniającej do zniżkowej opłaty za przejazd koleją. Dokument zdaje się błahy, ale osoba mnie zaciekawiła, bo to w końcu przedwojenny podpułkownik.

Sięgnąłem do jego teczki personalnej w CAW, żeby dowiedzieć się więcej.

Adam Śmiałowski urodził się 24 sierpnia 1873 r. w Witkowicach, powiat Biała (Galicja). Był żonatym katolikiem, miał jedną córkę. Ukończył osiem klas gimnazjum w Jarosławiu. Znał niemiecki, chorwacki i włoski. Był myśliwym.

Karierę wojskową rozpoczął w 1894 r. w 11 pułku artylerii polowej armii Austo-Węgier. Jako austrowęgierski jednoroczny ochotnik zdał egzamin oficerski we wrześniu w 1895 r. W 1900 r. mianowany porucznikiem i przeniesiony do 1 Pułku Ułanów armii austrowęgierskiej. Absolwent szkoły telegraficznej w Tuln w 1902 r. Był nauczycielem strzelania w szkole strzelniczej (Armeeschiesschule) w Bruck /a.L. Od 1914 r. był sędzią w sądzie dywizyjnym w Wiedniu. Karierę wojskową w Armii Austro-Węgierskiej zakończył w stopniu majora.

Do Wojska Polskiego wstąpił 1 listopada 1918 r., jako major kawalerii, jako Dowódca Powiatu Wojskowego w Wadowicach.

Od 1 kwietnia 1919 r. do 30 czerwca 1919 r. zastępca Dowódcy Okręgu Wojskowego i Dowódcy Garnizonu w Wadowicach. Brał aktywny udział w formowaniu 12 Pułku Piechoty w Wadowicach.

Od 1 lipca 1919 r. był Prezesem komisji remontowej w Wadowicach, a od 1 sierpnia komisji remontowej w niedalekim Cieszynie.

Od 10 maja do 20 czerwca 1920 r. był członkiem Komisji Remontowej VII Armii w Wilnie, później, już jako podpułkownik został Prezesem takiej samej komisji w Krakowie.

ppłk. Adam Śmiałowski

 

Jedna ze stron legitymacji:

Podobne wpisy